آیا کوروش کبیر زرتشتی بود؟

13
3481
آیا کوروش کبیر زرتشتی بود؟ - نگاهی نو

یکی از آداب زرتشتیان این بود که مردگان خود را درون دخمه در هوای آزاد قرار می‌دادند تا جسد خوراک پرندگان و سایر حیوانات شود و به مرور زمان از بین برود.

اما کوروش کبیر از این آیین سر باز زد و برای خود آرامگاهی در پاسارگاد ساخت. برخی از پژوهشگران معتقدند بعد از این‌که کوروش در نبرد با ماساگت‌ها کشته شد، جسد او را به پاسارگاد بازگرداندند و در آرامگاهش قرار دادند.

نه‌تنها هخامنشیان، بلکه اشکانیان و ساسانیان که ادعا می‌شود زرتشتی بودند، جسد مردگان خود را در آرامگاه قرار می‌دادند!

خانم مری بویس احتمال می‌دهد دلیل شاهان هخامنشی و خانواده سلطنتی برای ساختن آرامگاه، این است که آنان خود را بالاتر از قوانین دینی می‌دانستند و تصور می‌کردند خُوَرنه (فرّه) شاهی در مقبره می‌ماند تا به جانشینان و عموم مردم سود برساند.

اگر کوروش یک زرتشتی بود، چرا به آیین زرتشت احترام نگذاشت؟!

چرا برای خود و خانواده‌اش آرامگاه درست کرد؟!

آیا هخامنشیان زرتشتی بودند؟ - نگاهی نو آیا کوروش کبیر زرتشتی بود؟ - نگاهی نو

______________________________

برای مطالعه بیشتر بنگرید به:

۱- زرتشتیان باورها و آداب دینی آن ها، مری بویس، ص ۷۹

۲- آیا هخامنشیان زرتشتی بودند؟

13 دیدگاه

 1. بله بله ی عده نمیدونم سپاهی که بعید میدونم بهتره بگم یه عده تجزیه طلب مثل فتحعلی شاه ریختن سایت زدن به کوروش که بنیانگذار ایران بود کسی که قوم یوج مجوج به هلاکت رسوند کسی که بابل رو آزاد کرد توهین میکنن البته این عقاید مثل همون عقایدی هست که بگیم خدایی وجود نداره اقای وطن فروش
  خوبه مردم ایران بگن امام حسین ***
  خوبه بگن علی *** ***
  خوبه بگن محمد *** *** بود
  لطفا به کسانی که مردند احترام بگذارید

  • با سلام؛ و اما بعد:
   ابتدا متذکر میشویم که آداب کامنت گذاشتن را رعایت کرده و مؤدبانه تر سخن بگویید. (بخش هایی از نظر که با ستاره مشخص شده اند حاوی توهین بوده که حذف گردیده اند)
   لطف کنید و مستند سخن بگویید، اینکه شما به شخصیتی علاقه داشته باشید دلیل نمیشود هاله ای نورانی به دور آن بکشید. این دو پست را مشاهده کنید + +.

 2. بیان این موضوع به کلی بی اساس و شایعه ای بیش نیست به این دلیل ک در هیچگاه در اصول و آیین دین زرتشت به خاکسپردن شخص در گور دخمه را تاکید یا اجبار نگماششته.
  از این گذشته
  و اگر نظاره‌گر خوبی باشیم، به آسانی می‌توان درک کرد ک (( گوردخمه هم یکی از انواع آرامگاه بشمار می آید))
  امروزه سازهء آرامگاههای ک برای
  بنا می‌کنند برگرفته از همان دخمه های باستانی است با این تفاوت ک امروزه تمام اجزای سازه به دست انسان ساخته شده و برای آن درب می‌گذارند…

  نمی‌دانم ما ایرانیان چرا تاریخ خودمان را می‌خواهیم مورد شک قرار بدهیم اما تاریخ و مردگان تاریخی اعراب را پرستش میکنیم و اشتباهات را آن را کورکورانه میپذیریم…

  • با سلام؛ و اما بعد:
   در رابطه با وجوب دخمه گذاری در آیین زرتشت بنگرید به اینجا.

   بقایای دخمه هایی که الآنه نیز باقی مانده اند بهیچ روی هیچگونه شباهتی به مقبره کوروش ندارند پس با دقت بیشتری نگاه کنید، اصولا دخمه و استودان کاملا مغایر با ساختن آرامگاه هستند میتوانید به بقایای دخمه و استودان ها در منطقه شهر اصطخر در حد فاصل پاسارگاد به تخت جمشید موجود میباشد.

 3. *** های بی*** شما رو چه به ایراد گرفتن از بزرگ ترین پادشاه وشاهنشاه تاریخ بشر حضرت کوروش کبیر (جانم به فدایش)
  هر کاری کردند حتما کار درستی بوده
  و اگه شما *** نیستید از سرور پادشاهان تاریخ بشر ایراد نگیرید.

  • با سلام؛ خوب منطق و منش باستانگرایان را نشان دادید؛ لطف کنید اگر میتوانید بصورت مستدل به متن پست پاسخ بدهید. (قسمت هایی از نظر که با ستاره مشخص شده اند حاوی توهین بوده فلذا حذف گردیده اند)

 4. چقدرررررررررر نادانید ک همچنین مقاله ای نوشته شده….تاسف….اینو بدونید ک اول از همه تدفین ب صورت گذاشتن در دخمه ذر زمان ساسانیان رواج داشت و تا قبل از ساسانیان انواع مختلف تدفین در میان ایرانیان بوده… دومین مورد هم این هست که ایا باید تدفین پادشاه مانند دیگران باشد؟کی تفکر
  چیتون به ایرانیان میخوره که کارتون به اینجا کشیده که از کوروش نقد کنید
  هزار افسوس هزاار

  • با سلام؛ و اما بعد:
   این ادعا که دخمه گذاری از زمان ساسانیان در میان زرتشتیان رواج داشته است را بر طبق کدام سند و مدرک بیان فرموده اید؟.
   این هم که تدفین پادشاه نیاز نیست هماننده دیگران باشد بله ما هم همین را میگوییم، نیاز نیست چون پادشاه زرتشتی نبوده است و غیر زرتشتیان بوده اند که جسدشان در دخمه قرار نمیگرفته است.

   بهتر نیست بجای افسوس خوردن برای دیگران، وقت خود را صرف مطالعه و دانش اندوزی کنیم؟.

 5. در کل دنیا و تاریخ این گونه بوده که شاهان و خانواده سلطنتی قبر هایشان فرق داشته همان طور که ما برای امام‌رضا و شاهچراغ و حضرت معصومه آرامگاه ساخته ایم در ضمن اینکه بخواهیم بگوییم که این سه سلسله زرتشتی نبوده اند کمی احمقانه به نظر میرسد حتی اگر بر فرض محال هخامنشیان و اشکانیان زرتشتی نبوده اند ساسانیان قطعا زرتشتی بودند چون قدرت خود را از اهورامزدا می دانستند و در کتیبه ها هم به طور کاملا واضح این را گفته اند

  • با سلام؛ و اما بعد:
   اولاً که ما هیچ گاه نگفتیم هیچ یک از این سه سلسله زرتشتی نبودند!! این سخن را از کجای پست برداشت کرده اید؟
   ثانیاً برای رابطه اهورامزدا و هخامنشیان بنگرید به اینجا.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید